Kivinin Faydaları Nelerdir

Kivinin Faydaları Nelerdir:

En iyi C vitamini kaynağı ne diye sorsam pek çoğunuz portakal cevabını verirsiniz. Oysa ki kivide eşit miktardaki portakaldan daha fazla C vitamini bulunur. 75 gramlık 1 adet kivi günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. 

C vitamini bağışıklığın güçlendirilmesi ve korunmasını sağlar. En iyi antioksidanlardan biridir. Antioksidanlar toksin maddelerden vücudu koruyarak yaşlanmayı geciktirir. Kanserlere karşı koruyucudur. C vitamini, vücudun kolajen üretimini arttırarak güneş ve kirliliğe bağlı oluşan cilt kırışıklıklarının önlenmesinde rol oynar.

En iyi potasyum kaynağı nedir diye sorsam yine pek çoğunuz muz cevabını verecektir. Şaşırtıcı ama eşit miktardaki kivide muzda olduğu kadar potasyum vardır. Günümüz beslenmesinde sodyum tüketimi çok artmış ve potasyum tüketimi azalmıştır oysa ki bu iki mineral birbirini dengeleyecek şekilde tüketilmelidir. Potasyum kan basıncının ve kalp fonksiyonlarının düzenlenmesinde etkili bir mineraldir. Tansiyonu düzenleyerek kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olan potasyuma duyduğunuz günlük ihtiyacın %10'unu bir adet kivi yiyerek karşılayabilirsiniz. 

Yapılan bir çalışmada 28 gün boyunca günde 2-3 adet kivi tüketenlerin trigliseritlerinin (kan yağlarının) kontrol grubundakilerden %15 daha fazla düştüğü tespit edilmiştir. 

Tek bir kivi yiyerek günlük lif ihtiyacınızın %9'unu karşılarsınız. Lif tüketimi sağlıklı bağırsakların olmazsa olmazıdır. Lifli besinler kolon sağlığını korur ve kanser gelişme riskini azaltır. Zayıflamak isteyen kişilerin de her gün yeterli miktarda diyet lifi almaları önerilmektedir. Kivi şeker oranı düşük bir meyve olması sebebiyle de diyabetliler için de güvenle tüketilebilir.

Kivi içeriğindeki aktinik ve bromik asit sebebiyle doğrandıktan kısa süre sonra tüketilmelidir. Aksi halde bu asitler yumuşamaya neden olur. Özellikle meyve salatalarında kivinin en son doğranarak eklenmesini öneririm. Böylece kivinin ve beklemiş kivinin etkisi sebebiyle diğer meyvelerin yumuşamasını engelleyebilirsiniz.

Portakaldan fazla C vitamini, muz kadar potasyum ve iyi miktarda lif sağlayan bu meyve ucuz fiyatıyla da her bütçeye uygun. Durmayın manavdan bolca kivi alın. 1 Kivi Kaç Kalori, Besin Değerleri yazımızı okuyarak içeriği hakkıda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

kivinin yararları-kivinin faydaları

Hiç yorum yok: