Kaç Kalori Kaç Kilo Yaktırır

Kaç Kalori Kaç Kilo Yaktırır?

Vücut yağının 1 kilogramı 7000 kaloriye eşittir. Bir başka ifadeyle 1 kilo vermek için harcamanız gereken kalori miktarı 7000'dir.

Örneğin; 1 haftada 1 kilo vermek istiyorsanız fiziksel aktivitelerinizi arttırmadan günlük kalori alımınızı 1000 kalori azaltmanız gerekir. Günde 1000 kalori kadar az yerseniz 7 günde 7000 kalori yapar ve bu şekilde 1 kilo yağdan kurtulmuş olursunuz. Her gün 1000 kalori az yemek yeme fikri kulağa hoş gelmiyor değil mi? Zaten bu şekilde diyet yaparsanız hafta boyunca hem ciddi anlamda açlık çekersiniz hem de uyguladığınız bu katı diyet sebebiyle sonraki zamanlarda hızlıca kilo alabilirsiniz. Bunlara yo-yo diyetleri deniyor. Yani ver ve fazlasıyla geri al diyetleri...

Ya da beslenmenizde bir kısıtlama yapmadan her gün 3 saat tempolu yürüyerek günde 1000 kalori ve haftada 7000 kalori yakabilirsiniz. Her gün 3 saat tempolu yürüyüş fikri de, her gün beslenmenizden 1000 kalori eksiltmeniz kadar uygulaması güç değil mi?

O halde hem beslenmenizde makul bir miktarda kısıtlama yapmalısınız hem de günlük aktivitelerinizi arttırmalısınız ki açlık çekmeden ve sağlıklı yoldan kilo verebilesiniz.

Bence kilo vermek isteyenler hızlı kilo verme fikrini bir kenara bırakıp sağlıklı kilo vermeyi hedeflemeliler. Bunun için haftada yarım kilo, ayda 2 kilo ve 3 ayda 6 kilo vermek gibi gerçekçi ve uygularken kendilerini sıkıntıya sokmayacak bir formül bulmalılar.

Haftada yarım kilo vermek için günlük beslenmenizde mantıklı bir kısıtlama/değişiklik yapmanız ve biraz daha fazla hareket etmeniz yeterli olacak. Bu yolla hem sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız hem de verdiğiniz kilolardan bir daha geri almamak üzere kurtulacaksınız.

Yürüyüş kaç kalori yaktırır yazısındaki hesap makinesini kullanarak yürüyüş hızınıza, kilonuza ve yürüyüş sürenize göre kaç kalori yakabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Hiç yorum yok: