Yumurta ve Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın faydaları nelerdir?

Yumurtanın faydalarını tahmin etmek güç değil çünkü yumurta yeni bir yaşama kaynaklık eden bir besin. Üstelik her zaman kolaylıkla bulunabilir ve ucuz bir gıda.

Yumurta proteini vücudumuz için gerekli olan fakat vücut tarafından üretilemediği için besinler yoluyla alınması şart olan dokuz temel amino asidi içerir. Alınan proteinin tamamı vücut tarafından kullanılarak vücut proteinine dönüşür. En iyi protein kaynaklarından biri olan yumurtanın her birinde 6-7 gram protein bulunur ki bu miktar ortalama olarak günlük protein ihtiyacının %10’unu karşılamaya yeter. 

Yumurta, demir ve selenyum gibi mineraller açısından zengin bir besindir. Demir kan yapımında kullanılır. Demir eksikliğinde ise kansızlık görülür. Yumurta iyi bir demir kaynağı olmasına karşın C vitamini içermemesi sebebiyle içeriğindeki demirin vücut tarafından emilimi için C vitamininden zengin besinlerle birlikte tüketilmelidir. Örneğin domates, biber ve maydanoz ile hazırlanmış bir omlet demir emilimi açısından iyi bir tercih olabilir ya da kaynamış yumurtanın yanında bir bardak taze sıkılmış portakal suyu… Selenyum ise bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Güçlü bir antioksidandır. Yapılan bilimsel çalışmalar, selenyum tüketiminin prostat ve kolon kanseri başta olmak pek çok kansere karşı riski azaltıcı etkisi olduğunu göstermiştir. C vitamini dışında hemen hemen tüm vitaminleri içeren yumurta özellikle riboflovin(B2), B12 ve A vitamini açısından zengindir. B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımında ve sinir sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasında etkilidir. Eksikliği halsizlik ve hafıza kaybına neden olabilir.

Yumurta en iyi kolin kaynaklarından biridir. Kolin, hücre zarını güçlendirerek hücreleri korur, hafızayı güçlendirir, kandaki homosistein seviyelerini düşürerek kalp sağlığını korur, folik asit gibi doğumsal kusurların oluşmasını engeller. 

Yumurtada aynı zamanda yaşlılığa bağlı gelişen görme bozukluklarınınn engellenmesi için gerekli lutein ve zeaksantin bulunuyor. Sebzeler ve meyvelerde de bol miktarda bulunmakla birlikte yumurtada da iyi miktarda var. 

Yumurta satın alırken doğal ortamda yetişmiş, organik yumurtaları tercih etmelisiniz.

Yumurtanın besin değerleri tablosunu inceleyerek içeriği hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.